Başkanın Mesajı

Mart
Perşembe
29
2018

Cemevini güzelleştirme 3 yıdır bekliyor

Başbakan Erdoğan'ın "Ucube" dediği, İstanbul'un Anadolu yakasındaki Karacaahmet Sultan Derneği dedis Muharrem Ercan ile konuştum. Ucube denerek yıkım amaçlanıyorsa, cemevi yıkmak Kars'ta heykel yıkmaya benzemez. 20 Milyon Alevi'nin gözü kulağı burada. Biz de cemevinin bugünkü görünümünden mutlu değiliz. Güzelleştirme projemiz hazır. Belediye ye başvuru yaptık ve 3 yıldır izin bekliyoruz.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara "Cemevinin tadilat projesi sorununu ben çözemem. Bu konu beni aşar. Başbakan Erdoğan ile görüşün" diyor. Başbakan'dan olumlu yaklaşım bekliyoruz" dedi. İşte Muharrem Ercan ile yaptığım özel röportaj.

Başbakan cemevi için "Ucube" dediğinde ne hissettiniz.?
Üzüntü! Bir çok kişi buraya gelmek, destek olmak istedi Ayaklanma istemediğimiz için "Hayır" dedik. Bir kıvılcım dan yangın çıkmasını istemedik.

Başbakan'ın "ucube" dediği ayakta kalmıyor! kars'taki heykelin başına gelenler malum...
Karacaahmet'e "Ucube" demekle Kars'taki heykele "Ucube" demek aynı şey değil. Kars'ı yıktılar, Karacaahmet'in taşına dokunamazlar.

Bina kaçak ama ...
Kacak ama burası 20 milyon Alevi'nin kutsal mekanı. Türkiye'nin huzura ihtiyacı olduğu şu dönemde Başbakan'ın bir cemevine "Ucube" demesi huzur kaçırdı. Türkiye'de bine yakın cemevi var ve hepsi kaçak yapı. Çünkü cemevi için inşaat izni verilmiyor. Sebep: imar yasasında cemevlerinin ibadethane olarak tanımlanmaması. O yüzden cemevleri kaçak yapı muamelesi görüyor. Peki Aleviler ibadetlerini nerede yapacaklar? Cemevi yapmak zorundayız. İmar yasası da tez elden değişmeli. Cemevi cami gibi ibadethane.

1994'de de cemevinizi yıkma konusunda bir girişim olmuştu?
Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanı olduğu 1994'te bir gece yarısı yıkım ekipleri gelmişti. Binlerce kişi göğsünü siper edip cemevini yıktırmamıştı. Erdoğan o zaman sadece İstanbul'un başkanıydı. Bugün Türkiye'nin başbakanı. Bizim de haklarımızı sonuna kadar korumak zorunda.

Dönelim şu "Ucube" sözüne...
Başbakan "Ucube" diyerek kanımca cemevinin dış görünümünü kastetti. Eğer öyleyse babakan haklı. Biz de yapının dış görünümünden şikayetciyiz. Güzelleştirmek için 3 yıl önce Üsküdar Belediyesi'ne proje sunduk. İki ay önce de Cumhurbaşkanı Gül'e projemizi sunup izin için yardım istedik. O da durumu İstanbul Valiliğine bildirdi. Ancak henüz bir sonuç çıkmadı. Biz yapının dış görünümünü düzeltmek istiyoruz ve tam 3 yıldır izin bekliyoruz. Buradan da bu durumu bir kez daha duyurmak istiyorum.

Üsküdar Belediye Başkanı Ak Partili Mustafa Kara bu duruma ne diyor?
Üsküdar Belediye Başkanı, "Bu iş bende bitmiyor. 1 numara da bitiyor, gidin Başbakan ile görüşün" diyor.

Başbakan'a gitseydiniz...
Herkesle görüştük bir tek Başbakan ile görüşmedik. Başbakan'ı dostluk, kardeşlik dergahımıza bekledik, hala da bekliyoruz. Başbakan'ın aile kabristanı Karacaahmet'te. Buraya her gelişinde, önümüzden her geçişinde uğrar diye bekliyoruz. Ama bir türlü gelmedi. Erdoğan hepimizin başbakanı olduğunu unutmamalı.

Resmen davet ettiniz mi?
Etmedik çünkü bu yapıya 1994'den kalma tepkisi var. Belediye başkanıyken yıkmak istemişti ya... Cumhurbaşkanı Gül cemevi ziyaretinde bulundu Başbakan bulunmadı. Başbakan'ın Aleviliğe bakışı farklı!

Başbakan "Alevilik Ali'yi sevmekse ben de Aleviyim" diyor?
Eğer Ali'yi seviyorsa Ali'yi sevenlerin ibadetlerine saygılı olur. Aleviliğe, cemevlerine karşı ön yargılı olmaz. Herşeyden önce "Ben Aleviyim" diyorsa cemevine gelsin bir kere. Cemevimizin kapısı Başbakan'a açık. Alevilere karşı ayrımcılık yapmadığını göstersin. Erdoğan hepimizin başbakanı. Ayrım yapmak hem yanlış hem de üzücü.

Yani?
Başbakan "Alevi olup camiye gidenler var" diyor. evet ama sünni olup bize, cemevine gelenler de var. Biz de camiler gibi elektriğimizin suyumuzun devlet tarafından ödenmesini istiyoruz. Biz de Alevi vali, Alevi müsteşar, Alevi il emniyet müdürü istiyoruz. Yok ama...

Yani ayrımcılık mı yapılıyor ?
160 üniversiteden birinin rektörü Alevi. Bunlar tesadüf mü? Kamuda Alevilere ayrımcılık yapılıyor. Başbakan da "Ucube" sözüyle ayrımcılığı sanki onaylıyor. Çok acı!

Başbakan cemevinizi yıkma karşılığında yenisini yapmanız için 35 yer gösterdiğini söyledi Ama siz bunu kabul etmemişsiniz.
Etmedik çünkü burası önemli bir inanç merkezidir. kutsaldır. Karacaahmet Türbesi burada. Türbe olmasa dergahımızı buraya yapmazdık ki... Eyüp Sultan'ın türbesi için Eyüp Sultan Cami ne ise ve birbirinden ayrılmazlarsa Karacaahmet Türbesi'yle de Karacaahmet Sultan Dergahı Cemevi birbirinden ayrılmaz 35 değil 135 yer gösterseler burayı bırakmayız.
posta gazetesi (10/08/2012)

  • Başkanın Mesajı


Muharrem Ercan
Feride Laçin
Hasan Mercan
Turan Taşdelen
S.Hüseyin Salman
Ali Altunbaş
Hasan Palas
Zeynep Polat
İsmail Özdem
Nurettin Çoban
Muharrem Eycan
Hakan Yakar
Ahmet Yaman
Fetih Doğan